Od 1964 roku, na całym świecie, w dniu 15-tego października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. W Polsce ten dzień oficjalnie po raz pierwszy świętowaliśmy w 1993 roku (decyzją IV Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Niewidomych). Mimo, iż święto trwale wpisało się do kalendarza, nie każdy wie o nim. Dlatego Wszystkim odwiedzającym Naszą stronę, chcielibyśmy zwrócić uwagę na tą szczególną datę.
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomych jest przypomnienie, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w naszym społeczeństwie oraz uczestniczą w nim na równi z osobami pełnosprawnymi. Osoby z wadami wzroku w tym właśnie dniu podkreślają swoje współistnienie, starają się przedstawiać opinii publicznej tematykę związaną z nimi. Poprzez środki masowego przekazu oraz różnego rodzaje akcje ( na przykład ) organizowane przez środowiska osób niewidomych i słabowidzących z ich udziałem, starają się zwrócić na siebie uwagę i przypomnieć o sobie zdrowej części społeczeństwa. Działanie na rzecz osób niewidomych podejmowane były jeszcze przed 1964 rokiem w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja ( z Francji pochodzi Louis Braille – twórca alfabetu dla niewidomych ). Oznacza to, że problemy osób niewidomych są znane od wieków i od zawsze wiążą się z aktywnością władz i społeczeństwa skierowaną do łagodzenia ich negatywnych skutków.
Międzynarodowy Dzień Niewidomych zwany jest również Międzynarodowym Dniem Białej Laski.
Biała laska. Symbol osób niedowidzących i niewidomych. Dzięki niej miliony osób niepełnosprawnych mogą same zrobić zakupy, pójść na pocztę i wysłać list czy też wybrać się wieczorem na ulubioną operę. Jednym słowem samodzielność.
Pamiętajmy każdego dnia, że spotykając osoby niewidome czy słabowidzące, zawsze w miarę możliwości możemy zaproponować im swoją pomoc!